Madrid – hlavní město Španělska

Madrid je hlavní město Španělska a zároveň největší město země. Leží v naprostém centru Španělska, má tudíž ideální polohu pro metropoli. V samotném Madridu žije zhruba 3, 3 milionu lidí, i s aglomerací dosahuje počet obyvatel téměř dvojnásobného poč­tu.

Město je politickým centrem království, o pozici nejdůležitějšího kulturního a ekonomického střediska se dělí s Barcelonou. Madrid je město mnoha tváří. Najdete zde rušné ulice, jako například tepnu Gran Via, ale také krásné historické centrum, které je překvapivě klidné a hýří nádhernou architekturou.

Město je oblíbené mezi turisty, ale i kvůli velkým vedrům, které zde v létě panují, jich tady nenajdete tolik, jako například v Barceloně. Španělská metropole má svého jedinečného ducha, který každého uchvátí.

Královský palác

Královský palác – Palacio Real

Asi nejznámější atrakcí ve městě je Královský palác, neboli Palacio Real. Je to oficiální madridské sídlo krále Juana Carlose a jeho rodiny. Ten zde ale normálně nepobývá a palác užívá pouze při slavnostních ceremoniích.

Krásní barokní a klasicistní palác je otevřen veřejnosti. Všichni si tak mohou projít jeho bohaté interiéry. Stejně jako mnoho dalších španělských památek, je i Palacio Real součástí tak zvaného španělského Národního dědictví (Patrimonio Nacional), proto je do něj ve středu večer vstup zdarma.

V tuto dobu se ale připravte na obrovské fronty. Je tak často lepší prohlédnout si ho jindy a v klidu, vstupné není nijak vysoké.

Hned vedle se nachází nádherná neoklasicistní katedrála Almudena.

Galerie Prado

Prado patří k nejznámějším galeriím v Evropě, možná i ve světě. Obrovská budova se rozkládá přímo v centru Madridu. Ukrývají se zde díla nejznámějších španělských malířů jako Goyi a Velazqueze, ale i mnohých zahraničních, třeba Rembrandta či Rubense.

Pokud chcete poctivě projít celé muzeum a prohlédnout si poctivě všechny obrazy, vyhraďte si na to celý den, od rána do večera. Ani tak to pravděpodobně nebude stačit. Prado je skutečně obrovské. Studenti s platným průkazem mají do galerie vstup zdarma.

Historické centrum

Část Madridu mezi Královským palácem a galerií Prado je nejstarší částí města a právě zde naleznete ta nejmalebnější místa v celé španělské metropoli. Místní stavby vynikají nádhernou architekturou, propracovanou do těch nejmenších detailů.

Největší perlou je čtvercové náměstí Plaza Mayor, kterému vévodí dům s malovanou fasádou. Po ránu klidné náměstí se postupem dne promění v opravdové centrum a jeho obvod lemují desítky restaurací.

I ostatní uličky a stavby v historickém centru jsou nádherné. Najdete zde velké množství kostelů nebo jednoduše zajímavých budov, které nejsou nijak významné, ale utvářejí zkrátka typický duch madridského centra.

Gran Via

Tepnou madridského centra je ulice Gran Via. Zde se setkáte s rušným provozem, ale při návštěvě Madridu sem návštěvník musí bezpodmínečně zavítat. Gran Via je totiž lemovaná velkým počtem obchodů se suvenýry, hotelů a dalších zajímavých staveb.

Na jednom konci naleznete Plaza España se sochou Cervantese a Dona Quijota, na druhém potom známou bránu Puerta de Alcalá. Stojí zde i majestátní Palác komunikací, který funguje jako madridská radnice.

Madrid a kultura

Španělská metropole nabízí ohromné množství kulturních akcí. Naleznete zde mnoho divadel, koncertních sálů, ale i restaurací a klubů. Kdo chce poznat španělskou kulturu z poněkud kontroverzního pohledu, měl by zhlédnout koridu v býčí aréně ve Ventas. Fotbaloví nadšenci zase určitě podniknou návštěvu stadionu Santiago Bernabeu, stánku Realu Madrid.

Parky

Madrid se vyznačuje velmi vysokými teplotami, proto je nezbytné, aby se zde nacházely parky. V centru najdete dva velké – Sabatiniho zahrady vedle Královského paláce a park Buen Retiro u galerie Prado. Oba nabízí velmi příjemný odpočinek.

Doprava

V Madridu se nachází velké mezinárodní letiště Barajas, které poskytuje přímé spojení i do Prahy. Hlavní železniční uzel je nádraží Atocha, které stojí prakticky přímo v centru. Autobusové terminály jsou rozprostřeny do několika míst v celém městě.

Nejrychlejší způsob dopravy po Madridu je jednoznačně metro.

Tip: Slevová karta Madrid Card umožňuje cestovat hromadnou dopravou a navštěvovat muzea a galerie za jeden poplatek. Kartu je možné nakoupit buď na jeden nebo několik dní.