Palác komunikací

Palác komunikací je jedna z nejmajestát­nějších madridských staveb. Nachází se v centru města na náměstí Plaza de Cibeles, hned vedle nejznámější ulice ve městě Gran Via a parku Bueno Retiro. V současnosti palác slouží jako madridská radnice.

Palác je naprosto jedinečný svou architekturou. Je to jeden z nejčastějších motivů suvenýrů z Madridu. Svůj název má díky své prvotní funkci – původně totiž sloužil jako sídlo španělského poštovního, telegrafního a telefonního úřadu.

Stavba trvala 12 let

Stavba rozlehlého paláce začala v roce 1907, otevřen byl však až v roce 1919. Jeho vzhled je naprosto jedinečný, a to jak zvenčí, tak i uvnitř. Ve skutečnosti je tvořen dvěma budovami. Je postaven v kombinaci neogotiky a španělského modernismu. Má bílou fasádu se spoustou různých prvků a v mnohém se podobá spíše katedrále než administrativní budově.

Krize koncem 20. století

Krizí si Palác komunikací prošel na přelomu 20. a 21. století. Kvůli poklesu v užívání klasické pošty začal jeho význam upadat. Budova byla ale prohlášena kulturní památkou a následně zařazena do městského dědictví. Od roku 2007 zde sídlí madridská radnice.

V historii prošel palác několika změnami. Ta největší přišla při příležitosti stěhování radnice do budovy.

Zajímavé budovy v okolí

Kolem Paláce komunikací se nachází spousta dalších významných budov, jako například Španělská banka, která stojí hned vedle. Na ulici Gran Via je zase mnoho hotelů, restaurací a obchodů se suvenýry.

O kousek dál na druhou stranu najdete známou bránu Puerta de Alcalá, která je rovněž častým motivem madridských suvenýrů. Za ní už leží krásný park Buen Retiro se svými jezírky a Křišťálovám palácem. Tento park nabízí příjemný odpočinek a osvěžení, které je vzhledem k vysokým madridským teplotám vždy vítáno.