Katalánsko

Pohled na údolí katalánských vinic

Katalánsko je druhým největším společenstvím Španělska. Centrem oblasti je velkoměsto Barcelona s více než 3 miliony obyvatel. Od roku 1833 se člení na 4 provincie: Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona.

Kromě oficiálního jazyka kastilštiny má Katalánsko vlastní jazyk – katalánštinu.

Počátky katalánské literatury sahají až do 12. století. A z Katalánska pocházejí světoznámí malíři Salvador Dalí a Joan Miró, architekti Montanera a Antoni Gaudí nebo hudebníci Pau Casals a Lluís Llach.

Provincie Katalánska

Katalánsko je rozděleno celkem na čtyři provincie: Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona. Hlavními turistickými destinacemi jsou pak samotná Barcelona, pláže Costa Brava v provincii Girona a Costa Daurada v provincii Tarragona. Také pohoří Pyreneje laká všechny lyžaře.

Barcelona

Barcelona je město mnoha možností. Najdete tu spoustu turistických atrakcí, které je možné spatřit během jednoho prodlouženého víkendu nebo si města užívat během delšího pobytu.

Girona

Hlavním městem provincie je Girona. Město umožňuje cestovat zpátky do minulosti a nabízí spoustu historických památek. Od katedrály, přes starou židovskou čtvrť, Benediktýnské kláštery až po Románské kostely.

Lleida

Lleida je brána do Pyrenejí k panenské přírodě, horským kostelům a přehistorickému katalánsku. Město se rozvinulo na březích řeky Segre a vodní kulturu rozvíjí i vodním muzeem nebo dalšími místy. Nejzajímavější budovy ve městě jsou jistě katedrála Seu Vella nebo palác La Paeria.

Tarragona

Velké románské město na útesech a také středozemní skvost. Při návštěvě města Tarragona stojí za to absolvovat archeologickou procházku městem a navštívit křesťanské pohřebiště.

Nenechte si uniknout