Významné osobnosti

Mnoho španělských osobností je známých ve světě, ať už jsou ze světa sportu, kultury, politiky nebo umění. Pojďme si představit letmo aspoň některé z nich.

Penélope Cruz

Ze světa kultury je známý například herecký manželský pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Především Cruz prošla mnoha známými filmy jak španělské kinematografie, tak především Hollywoodu. Jedním z posledních snímků, ve kterém Penélope vystupuje, je nejnovější díl Pirátů z Karibiku.

Hudební virtuos Paco de Lucía

Spíše mezi starší generací je znám Paco de Lucía, kytarový virtuos a hráč flamenga. Mnohými je považován za jednoho z nejlepších kytaristů světa.

Umělci

Mezi přední světové malíře patří Diego Veláuzquez a Francisco Goya. Nejznámější díla obou umělců můžete vidět v madridské galerii El Prado.

Fotbalová reprezentace

Velké slávy si ve Španělsku i v zahraničí užívají místní fotbalisté. Především hráči dvou velkých rivalů, FC Barcelony a Realu Madrid, jsou známi snad všude ve fotbalovém světě.

Je to dáno i velkými úspěchy španělské reprezentace, která je držitelem posledních titulů mistrů Evropy i světa. Mezi nejznámější hráče současnosti a poslední dekády patří Andres Iniesta, Xavi, Fernando Torres, Iker Casillas, Fernando Hierro nebo Raúl Gonzalez.

Tenista Rafael Nadal

Dalším významným sportovcem, který získal věhlas ve světě, je tenista Rafael Nadal. Ve svých pětadvaceti letech už patří k nejúspěšnějším hráčům všech dob, a to má ještě velkou část kariéry před sebou, pochopitelně pokud mu to zdraví povolí. Pozice světové jedničky dosáhl v pouhých dvaadvaceti letech. Za sebou má už vítězství na všech grandslamech.

Španělský král

Co se politiky týče, nejznámější ve světě je určitě španělský král Juan Carlos. Na trůn nastoupil v roce 1975, po smrti neblaze proslulého fašistického generála Franca. I když je Juan Carlos hlavou státu, není hlavní politickou osobností – největší moc drží ve svých rukou premiér José Luis Zapatero.

Panovníci z historie

V historii zaujímají důležité místo panovníci Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský, kteří v 15. století svou svatbou spojili svá dvě království a dali tak základ dnešní podobě Španělska. Rovněž dokončili tak zvanou reconquistu a znovu dobyli španělské území od Arabů, kteří zde sídlili více než osm set let. Královna Isabela navíc pověřila Kryštofa Kolumba plavbou, při které objevil v roce 1492 Ameriku.

Nenechte si uniknout