Ostrov Mallorca (Malorka)

Vyhlídka na záliv na pobřeží Mallorcy

Největší z Baleárských ostrovů leží ve vzdálenosti 209 kilometrů vzdušnou čarou od Barcelony. Nabízí 500 kilometrů pobřeží pro odpočinek, relaxaci, ale i sportovní vyžití.

Při označení ostrova se můžete setkat s několika názvy. Katalánsky a španělsky je nazýván jako Mallorca, anglicky pak i jako Majorca a v češtině se můžete setkat s česky psanou výslovností v podobě slova Malorka.

Během dvacátého století zažilo extrémní turistický růst. Zatímco v roce 1960 přiletělo na místní letiště 500 000 turistů, v roce 1997 to bylo již 6 739 700 a za rok 2001 více než 19 200 000 turistů. Většina z nich zde vyhledává slunce, písek a moře.

Díky turistickému růstu začalo místo postupně přitahovat pracovníky ze Španělska a později i další národy mimo EU (prevážně z Afriky nebo Jižní Ameriky).

Na ostrově najdete kromě pláží i centrum ostrova – hlavní město Palma, které stojí za návštěvu. Severozápadnímu pobřeží ostrova dominuje pohoří Serra de Tramuntana. Oblast okolo pohoří tvoří příjemná kombinace olivových hájů, borových lesíků a okrových obydlí v místních vesničkách.

Na severu a východě ostrova pak najdete ty nejlepší pláže. Bohužel jsou většinou v obležení hotelových komplexů a turistů, ale i tady je možné ještě najít světlé výjimky.

Na ostrově se také nachází zámeček Marivent, kde letní dovolenou tráví členové španělské královské rodiny. Zatímco v zimě zase královská rodina vyráží do Pyrenejí lyžovat.

Město Palma

Hlavní město Baleárských ostrovů je Palma (plným názvem Palma de Mallorca). Pro centrum města jsou typická překrásná nádvoří a dvory (nazývané také jako patis). I když většina domů je v soukromém vlastnictví nebo používaná jako kanceláře, většinou je možné do dvorků nakouknout. Seznam nejzajímavějších nádvoří najdete v prospektu turistické kanceláře.

Působivá je i místní gotická katedrála, jejíž interiéry renovoval Antoni Gaudí na začátku 20. století.

Jazyk

Místním jazykem je katalánština, ačkoliv mezi oficiální jazyky patří kromě katalánštiny ještě španělština. Každá vesnice většinou má ještě vlastní dialekt, který se od klasické katalánštiny mírně liší.

Typická jídla a potraviny

V roce 2005 bychom na celém ostrově našli přes 2400 restaurací a stravovacích zařízení. I když se ostrov nachází ve středozemním moři jsou většinou mořské plody importovány. Místními typickými produkty jsou pak olivy a mandle. Na ostrově najdete celkem přes 4 miliony olivovníků a mandlovníků.

Mezi místní klasická jídla je možné označit jídla sobrassada (uzená vepřová klobása), arros brut (rýžový předkrm) a ensaimada (sladké pečivo).

Průměrné teploty na Mallorce (°C)

Ideální teploty pro letní dovolenou začínají v červnu a trvají až do konce září. Pohybují se na hodnotách nad 20°C.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12.
11 13 15 16 19 23 26 27 25 20 15 13

Nenechte si uniknout