Praktické informace

Pro cestu do Španělska z České republiky stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Vízum není potřeba, protože obě země jsou součástí Schengenského prostoru a členy Evropské unie. Měnou je euro. Peníze je určitě spolehlivější vyměnit v ČR, protože zdaleka ne všechny španělské směnárny akceptují české koruny a navíc jsou kurzy přímo na místě mnohem nevýhodnější. Na všech důležitých místech jsou přijímány hlavní kreditní karty (MasterCard, Visa), přesto je ale nutné mít u sebe vždy nějakou hotovost.

Český mobil jen s roamingem

České SIM karty ve Španělsku fungují bez problémů, pokud máte aktivovaný roaming. Cena volání a SMS pochopitelně záleží na vašem tarifu. Jestli ale chcete volat domů častěji, zvažte možnost nákupu španělské SIM karty u jednoho z místních mobilních operátorů – Vodafone, Movistar, Orange.

Vodafone například nabízí tarif Mi País, u kterého si vyberete jednu zemi a mezi osmou hodinou večerní a osmou ranní máte do této země velmi levné volání. Univerzální evropské telefonní číslo pro nouzové případy je 112.

ISIC s sebou!

Studenti by si jednoznačně měli s sebou vzít průkaz ISIC, pokud jím disponují. Je na něj poskytováno velké množství slev na mnoha místech, kde se platí vstupné. Někde dokonce mají studenti s tímto průkazem vstup zcela zdarma.

Ve Španělsku jsou zásuvky trochu jiného typu než v ČR, nicméně všechny moderní české spotřebiče do nich jde zapojit. Jediný rozdíl je v tom, že v těch španělských chybí uzemňovací kolík, který je nahrazen malým páskem na okraji zásuvky. Proto není potřeba kupovat si redukci.

Zákaz fotografování

Fotografování obvykle není povoleno na některých historicky významných místech nebo v mnohých katedrálách. Například ve slavné barcelonské Sagradě Família se ale fotit může.

Zdravotní péče

Lékařská péče je ve Španělsku velmi kvalitní, před cestou si ale určitě cestovní pojištění léčebných výloh. V opačném případě by se mohly náklady za sebemenší ošetření vyšplhat do velmi nepěkných hodnot.

Bezpečnost

Španělsko je poměrně bezpečná země, i když se zde pochopitelně naprosto bez rizika neobejdete, ostatně, jako všude jinde. Problémem je častý výskyt kapsářů, kteří si rádi vyhlíží nestřežené peněženky, mobily nebo fotoaparáty. Proto noste své cennosti vždy tak, aby byly pro zloděje co nejhůře přístupné.

Zásadně je nemějte v zadní kapse kalhot, rovněž se nedoporučuje mít všechny peníze na jednom místě. Pokud by náhodou ke krádeži došlo, vždy se vyplatí mít pořízenou kopii dokladů. Pokud jste na pláži a máte tu možnost, využijte služeb úschovny osobních věcí. Jedná se ale pouze o preventivní upozornění a pravděpodobnost toho, že se stanete cílem krádeže, není o nic větší, než v jakémkoliv jiném turistickém místě, Prahu nevyjímaje.

Restaurace a spropitné

Ve španělských restauracích je zvykem nechávat spropitné do výše deseti procent z ceny účtu. To platí ve všech typech stravovacích zařízení.