Svátky a slavnosti

Vánoční a novoroční svátky

Španělští obyvatelé jsou vesměs katolického vyznání, proto má většina místních svátků náboženský původ. Vánoce jsou provázeny mnoha jinde neobvyklými tradicemi. I ve Španělsku je důležitým vánočním symbolem stromeček. Večer 24. prosince se nazývá Nochebuena. Lidé nejprve večer vyráží s přáteli a poté se vrací domů, aby Vánoce oslavili s rodinou.

Tradiční pokrm při večeři se liší v každém regionu, obvykle je dán tradicemi a surovinami, které byly v minulosti dostupné. Ráno 25. prosince někdy dostávají děti malé dárky, den potom rodiny tráví spolu.

Noc z 31. prosince na 1. ledna se označuje Noche Vieja. Je provázena oslavami v celé zemi. Tradicí je o půlnoci sníst dvanáct hroznů, každý při jednom úderu hodin. Tento rituál má přinést štěstí do nového roku. Dárky Španělé dostávají až ráno 6. ledna od Třech králů, kteří je dávají do bot umístěných na oknech.

Únorový karneval

V únoru probíhá ve Španělsku tradiční Karneval, období bujaré zábavy. Lidé ve městech vycházejí do ulic oblečeni do extravagantních kostýmů, zpívají a tančí. V některých městech jsou v této době organizované průvody kostýmů. Mezi nejlepší místa na pozorování Karnevalu patří město Cádiz.

Španělské Velikonoce

Dalším významným křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které jsou ve Španělsku prožívány s mnohem větší vážností, než je obvyklé. Během Svatého týdne před Velikonoční nedělí můžete spatřit ve městech průvody lidí v pláštích a kápích nesoucích sochy svatých.

Kromě toho jsou ale španělské Velikonoce dalším důvodem pro čas a radosti strávené s rodinou. Připravují se speciální velikonoční pokrmy. Lidé často vyráží na různá historická místa, aby měli možnost dostat se do bližšího kontaktu s oslavami.

Další španělské svátky

Velkou zbožnost Španělů dokazuje i fakt, že státními svátky jsou zde i Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.), Svátek všech svatých (1. 11.) a Svátek neposkvrněného početí (8. 12.).

Nejdůležitějším civilním svátkem je 12. říjen, když si lidé připomínají objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. V Madridu je tento svátek každoročně doprovázen vojenskou přehlídkou. Dalším významným svátkem je Den ústavy, připadající na 6. prosince.

Kromě těchto svátků slavených po celé zemi existuje v každém regionu spousta místních slavností a festivalů. Jedním z nejznámějších je slavnost Sanfermines v Pamploně, probíhající od 6. do 14. července. Právě při příležitosti oslav svatého Fermína jsou pořádány celosvětově známé běhy ulicemi před vypuštěnými býky. Bohužel, tato událost si každoročně vyžádá několik zraněných.

Další známou událostí je slavnost La Tomatina. Pořádá se vždy poslední středu v srpnu v městečku Buñol nedaleko Valencie. Jedná se o věhlasný rajčatový boj, kdy na sebe desítky tisíc lidí hází právě tento druh zeleniny. Zvyk je relativně mladý, má svůj původ v roce 1944.

V Madridu je populární slavnost místního patrona svatého Isidora, probíhající v týdnu kolem 15. května. Mimo jiné se v tomto období v místní býčí aréna Las Ventas pořádá každý den korida.

Nenechte si uniknout