Zaragoza

Zaragoza – Bazilika del Pilar

Zaragoza je páté největší španělské město, metropole Aragonie. Leží na severovýchodu země, na strategické pozici zhruba na půl cesty mezi Barcelonou a Madridem. Její populace přesahuje 700 tisíc obyvatel.

Zaragoza dosud není mezi turisty tolik známá, jako jiná španělská města, přesto ale návštěvníkům nabízí mnohé krásy. Místní architektonické a kulturní bohatství není o nic menší, než to, kterým se mohou chlubit populární španělské destinace.

Některé stavby jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO. Zaragoza je historické město, které bylo v dějinách svědkem vlády několika rozdílných národů, z nichž všechny zde zanechaly své stopy. Několik významných událostí pro španělskou historii se rovněž odehrálo právě v Zaragoze.

Historie města Zaragoza

Kořeny Zaragozy sahají do 5. století před Kristem, když bylo v těchto místech osídlení na březích řeky Ebro. Římské město zde bylo založeno na přelomu letopočtů, pojmenováno bylo Caesaraugusta podle prvního římského císaře. Rychle se stalo jedním z největších měst v oblasti.

Po pádu Říma se zde usídlily germánské kmeny, ale roku 714 byli vyhnáni Araby, kteří město přejmenovali na Saragusta. Během jejich vlády město prosperovalo, bok po boku zde žili vyznavači třech náboženství – křesťané, muslimové i židé.

V roce 1118 bylo město dobyto křesťanským králem Alfonsem I., který ho přejmenoval na Zaragozu a učinil hlavním městem nově založeného Aragonského království. V roce 1412 se aragonský král Ferdinand II. oženil s Isabelou Kastilskou. Tato svatba spojila obě království a utvořila sjednocené Španělsko. Bohužel, ani Zaragoze se nevyhnuly hrůzy způsobené inkvizicí, které padli za oběť především místní Židé, kteří byli z města vyhnáni, pokud ne přímo popraveni.

Jinak si Zaragoza a její obyvatelé užívají celkem dobré životní úrovně, která patří určitě k těm lepším ve Španělsku. Výjimkami byla dvě období, když v letech 1808 a 1809 město okupovali napoleonští vojáci a potom občanská válka v letech 1936 až 1939. Roku 2008 se v Zaragoze konala výstava Expo, která zvedla popularitu města mezi turisty.

Památky v Zaragoze

Nejvýznamnější náboženskou stavbou v Zaragoze je Bazilika del Pilar. Podle pověsti ji nechal postavit svatý Jakub, který po zmrtvýchvstání Ježíše šířil ve Španělsku křesťanství, ale nebyl zvlášť úspěšný. V průběhu modlitby se mu zjevila Panna Marie se sloupkem a řekla mu, ať ji postaví chrám a sloupek (pilíř – odtud pilar) umístí do oltáře.

Kostel pak byl několikrát přestaven a současná bazilika byla postavena mezi lety 1681 a 1872. Je v barokním stylu. Na stropě najdete například malby jednoho z nejslavnějších španělských malířů, místního rodáka Francisca Goyi.

Neméně známá je i katedrála La Seo. Stojí na místě někdejší mešity, z níž se některé zdi dochovaly až do současnosti a návštěvníci je tak mohou zhlédnout. Katedrála je postavena v gotickém stylu, ale nese na sobě nezanedbatelné prvky Mudéjaru, arabského stylu, který ovlivňoval architekturu v mnoha španělských městech. Spolu s dalšími kostely s prvky tohoto slohu je součástí seznamu UNESCO.

Úžasnou ukázkou arabské architektury je palác Aljafería pocházející z 11. století. V historii sloužil jako sídlo maurských panovníků, po dobytí Zaragozy ho užívali i katoličtí vládci. V současnosti v něm zasedá aragonský parlament.

Mezi starověké památky patří části římského opevnění, které je v určitých místech stále dochované. Hlavními ukázkami jsou římský amfiteátr nebo lázně.

Nejdůležitější místní slavností je Fiestas del Pilar oslavující právě zázrak zjevení Panny Marie svatému Jakubovi. Oslavy probíhají nejčastěji deset dní okolo 12. října. Ulice Zaragozy se v tu dobu naplní zajímavými průvody, pořádají se koncerty, tance a různé akce pro pobavení návštěvníků, ale i pro uctění tohoto pro město významného zázraku.

Nenechte si uniknout