Barcelona

Barcelona je po Madridu druhé největší španělské město a centrum autonomního společenství Katalánsko. Nachází se na severovýchodě země na pobřeží Středozemního moře. Nenajdete ve Španělsku vyhledávanější turistickou destinaci než je Barcelona. Samotná Barcelona má 1,6 milionu obyvatel a včetně aglomerací má dvojnásobek.

Město může na první pohled působit poněkud hekticky, ale jen na první pohled. Nabízí spoustu míst a kulturních akcí, ze kterých si vybere každý. Pojďme několik zajímavostí z Barcelony ochutnat:

Magický Gaudí

Věže chrámu Sagrda Familia v Barceloně

Roztodivné stavby architekta Antonia Gaudího dělají z Barcelony naprostý unikát ve světovém stavitelství. Právě jeho dílem je světově proslulá katedrála Sagrada Família, nejznámější barcelonská památka. Ta vyrůstá uprostřed obytné čtvrti a na každého působí vskutku majestátním dojmem. Nenechte se odradit cenou vstupenky necelých 15 €, nebudete litovat.

Od katedrály můžete pokračovat k dalším Gaudího dílům. Domy Casa Batlló a Casa Mila jsou svým vzhledem zcela jedinečné a podávají vynikající obrázek o Gaudího architektuře, ve které prakticky nenajdete rovné linie.

Antonio Gaudí navrhl i známý Park Güell, který je plný podobných podivných věcí. Nachází se navíc na pahorku a je z něj úchvatný výhled na celé město. V neposlední řadě je dílem tohoto architekta i Palau Güell přímo vedle proslulé ulice La Rambla. Obě památky nesou jméno bohatého barcelonského mecenáše Güella, který jejich stavbu sponzoroval.

Samotného Gaudího potkal smutný osud, když zemřel v roce 1926 na následky zranění, které utrpěl při pádu pod tramvaj. I proto Sagrada Família není stále kompletně dokončená.

Gotická čtvrť

Nejstarší památky můžete spatřit v místní gotické čtvrti. Pro tu jsou typické úzké uličky (ne vždy voní úplně příjemně). V této části města najdete krásnou katedrálu svaté Eulálie. Na rozdíl od Sagrady je tento stánek krásnou ukázkou pravidelných linií a čisté gotiky, a to jak zvenčí, tak i uvnitř. Pokud se chcete dostat do katedrály, musíte mít zahalená ramena a kolena (vstup je pod dohledem strážného).

Krásné pláže

Až si budete chtít odpočinout od památek, není lepší způsob, než se vydat na některou místní pláž. Nejznámější a nejnavštěvovanější je Barceloneta. Město disponuje kilometry krásně čistých písečných pláží lemovaných palmami. I moře je na všech místech velmi čisté a příjemně teplé. Pokud se bojíte o své věci, můžete využít úschovnu přímo u pláže.

Kultura v Barceloně

Město disponuje velkým množstvím muzeí, divadel a dalších kulturních zařízení. Znalci umění nesmí minout Picassovo muzeum.

Milovníci fotbalu jistě nezapomenou navštívit Camp Nou, sídlo FC Barcelona, jednoho z nejlepších světových klubů. Ve městě se nachází i spousta klubů a restaurací. Žádný návštěvník nesmi zapomenout navštívit ulici La Rambla, kulturní tepnu města.

Zelené parky

V Barceloně nenajdete jen zástavbu, ale i krásné a příjemné parky. Kromě zmiňovaného Parku Güell se jeden rozlehlý nachází vedle místního Vítězného oblouku. Najdete v něm spoustu laviček a míst příhodných třeba pro piknik. Nechybí zde ani krásné kašny. Někdy můžete narazit dokonce i na papouška ze sousední zoologické zahrady.

Pod vodní hladinu se můžete vydat v obrovském mořském světě L’Aquarium de Barcelona. A nebo se pokochat pohledem na celé město z vrcholku Tibidabo pohoří Serra de Collserola.

Moderní Barcelona

Nejznámější moderní stavbou je věž s kancelářemi Torré Agbar. Je nezaměnitelná pro svůj tvar a barevnou fasádu. V noci navíc krásně modře a červeně svítí.

K moderním stavbám patří i mnohé obchodní domy. Jeden se nachází přímo v barcelonském přístavu. Nese název Mare Magnum a je to oblíbené místo jak mezi turisty, tak i Barceloňany.

Za jídlem či osvěžením se však můžete vydat i na tržiště La Boqueria.

Doprava

V Barceloně se nachází mezinárodní letiště, které disponuje i přímým spojením do Prahy. Jinak zde najdete dvě velká vlaková a autobusová nádraží.

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy po městě je jednoznačně metro. Místní dopravní systém je velmi důkladně propracovaný, pravidelné vlakové nebo autobusové spoje jezdí i do okolních menších městeček.

Nenechte si uniknout