Andalusie

Andalusie je místem kontrastů. Spojuje Afriku s Evropou a zároveň je i místem, kde se potkává Atlantský oceán a Středozemní moře. Rozloha Andalusie je 87 268 km2 a reprezentuje tak 17,3 % rozlohy celého Španělska.

Andaluzie patří k nejteplejším místům v Evropě. Během celého roku zde svítí slunce více než 3000 hodin a průměrná teplota se pohybuje okolo 16 °C.

Kontrasty nemusíme hledat příliš dlouho. Spoustu zajímavých míst najdete v nížině okolo řeky Guadalquivir, která je se svou délkou 657 km také pátou nejdelší řekou na poloostrově a nejdelší v Andalusii.

Kromě mírné nížiny tu najdete také pohoří a vulkanické prostředí v poušti Tabernas (unikátní v Evropě). A samozřejmě tu najdete i písčité pláže a bílé vrcholky pohoří Sierra Nevada.

Pláže v Andalusii

Pobřeží Andalusie se táhne téměř 900 kilometrů. Na mnoha místech najdete pláže (až 540 km) a také 61 bohatých pobřežních měst.

Jednotlivé pláže najdete pod pěti jmény: Costa de la Luz se zlatým jemným pískem, nejznámější pláž Costa del Sol, horké pláže Costa Tropical na Granadě nebo Costa de Almeria.

Provincie Andalusie

Od roku 1833 je Andalusie rozdělena na 8 provincií: Almería, Cádiz, Cordoba, Granada, Huelva, Jaén, Málaga a Sevilla.

Sevilla

Sevilla je největší provincií podle počtu obyvatel a svou rozlohou. Stejnojmenné hlavní město nabízí královský palác Alcázar, 3. největší katedrálu v Evropě (po Vatikánu a Londýně), zvonici Sevillské katedrály Giraldu nebo Zlatou věž (Torre del Oro).

Málaga

Hornatá území spolu s dlouhým úsekem pobřeží tvoří provincii Málaga. Největší řeka Guadalhorce stéká z náhorních plošin na severu hlubokým kaňonem k hlavnímu městu Malaga. Hlavní město je rodiště Pabla Picassa nebo herce Antonio Banderase.

Cádiz

Nejjižnější pevninská část Španělska leží v provincii Cádiz. Polovina obyvatel žije v metropolitní části kolem měst Cádiz a Jerez de la Frontera.

Cádiz je umístěný na výběžku a nemůže se dále rozrůstat, zatímco město Jerez se stalo během 20. století největším městem provincie.