Doprava

Do Španělska nejlépe letadlem

Nejpohodlnějším způsobem dopravy do Španělska je bezpochyby letadlo. Přímé spojení z Prahy existuje do Madridu, Barcelony, Malagy, Valencie, Palmy de Mallorca a na Ibizu. Let trvá dvě až tři hodiny, záleží na cílové destinaci. Do Španělska létají i nízkonákladové společnosti, takže cena letu je velmi přijatelná (přesvědčte se o výhodných cenách letenek).

Pozemský způsob dopravy je vzhledem k velké vzdálenosti většinou velmi nepohodlný, navíc ve srovnání s letadlem příliš neušetříte. Naopak je velmi pravděpodobné, že pokud se rozhodnete přijet vlakem, zaplatíte za lístek více než za letenku.

Rychlovlaky a autobusy ve Španělsku

Dopravní síť v rámci Španělska je velmi kvalitní a spolehlivá. Existují vnitrostátní letecké linky, ale ty v poslední době ztrácí svůj význam. Nejrychlejším způsobem dopravy se stávají vlaky společnosti RENFE, především jejich rychlovlaky s označením AVE. Jsou velmi pohodlné. Například trasu Madrid – Barcelona jsou schopny urazit za necelé čtyři hodiny. Jejich velkou nevýhodou je cena, která šplhá k velmi vysokým částkám.

Na menší vzdálenosti existuje i spojení pomalejšími vlaky (které jsou ale ve srovnání s ČR stále velmi rychlé). Tyto vlaky jsou poněkud levnější, i když třeba autobus vyjde pořád na menší peníze. Pokud se rozhodnete jet vlakem, měli byste si lístek rezervovat předem, soupravy jsou totiž často vyprodané. Na nádraží vás čeká stejná kontrola zavazadel jako na letišti, proto se vyplatí přijít v časovém předstihu.

Lokální autobusová doprava

Rozumnou kombinaci kvality a ceny nabízí místní autobusy. Jsou rovněž velmi pohodlné a jejich ceny jsou často poloviční než ceny vlaků. Jejich síť je velmi rozsáhlá a obsluhují i méně přístupná místa. Ve srovnání s vlaky jsou pomalejší, trasu Madrid – Barcelona urazí za osm hodin, ale cenový rozdíl je značný. I autobusy jsou často vyprodané, proto se doporučuje zakoupit si místenku v předstihu.

Cestování automobilem

Pokud dorazíte autem, čeká vás velmi kvalitní silniční a dálniční síť. Pochopitelně existuje možnost půjčit si vůz přímo ve Španělsku, ale vzhledem k vynikající kvalitě hromadné dopravy možná mnohdy zbytečné.

Ve velkých městech využijte metro

Velká města jako Madrid a Barcelona, ale i Sevilla, Valencia a Bilbao disponují metrem. To má rozsáhlou síť obsluhující velkou plochu a je jednoznačně nejrychlejším způsobem dopravy po městech. Do okolních městeček jezdí pravidelné linkové autobusy a příměstské vlaky.

Nenechte si uniknout