Býčí aréna Las Ventas

Býčí aréna Las Ventas je nejvýznamnějším španělským dějištěm koridy. Patří rovněž k těm největším na světě, podle průměru kruhu určeného pro zápasy i podle kapacity hlediště, která je téměř 24 tisíc diváků. Nachází se na východě Madridu ve čtvrti Guindalera. Hned vedle arény se nachází zastávka metra Ventas.

Stavba dvacátého století

Aréna byla postavena ve 20. letech minulého století a slavnostně otevřena byla v roce 1931. Měla nahradit starý stadion, jehož kapacita už nestačila počtu diváků, kteří v důsledku velkého nárůstu popularity koridy neustále přibývali.

Architektonický styl pochází z Arabského poloostrova a nazývá se Neomudéjar. Tento sloh je typický pro většinu býčích arén ve Španělsku.

Korida každou neděli

V průběhu sezóny, která trvá od března do prosince, se zde korida pořádá každou neděli a ve svátky. Okolo 15. května, v průběhu slavností svatého Isidora, patrona Madridu, je potom na pořadu každý den.

Místa rozdělená podle slunce

Hlediště v Las Ventas je uzpůsobeno do netradičních sektorů. Najdete zde tři hlavní kategorie vstupenek – sol (slunce), sombra (stín) a sol y sombra (slunce a stín). Jsou rozděleny podle toho, jak na arénu svítí v průběhu koridy slunce.

Místa ve stínu jsou pochopitelně dražší. Dále platí, že čím blíže jste ringu, tím více vstupenka stojí. Nicméně i místa vysoko v aréně, která jsou za velmi přijatelnou cenu, nabízí vynikající výhled.

Podívaná není pro každého

Koridu by však každopádně neměli navštěvovat lidé slabší povahy. Z určitého hlediska se jedná o dost krutou podívanou. Býčí zápasy jsou častým předmětem kontroverze a jedná se i o jejich zákazu.

Jejich odpůrci argumentují tím, že se jedná o bezdůvodné týrání zvířat. Zastánci koridy zase tvrdí, že se jedná o neodmyslitelnou součást španělské kultury. Obě strany mají jistě pravdu. Nicméně pro turistu se určitě jedná o naprosto ojedinělý zážitek, který se mu jinde než ve Španělsku nenaskytne.