Plaza Mayor

Plaza Mayor je jedním z nejznámějších náměstí v Madridu. Nachází se v srdci historického centra města, obklopené malebnými uličkami. Patří k nejoblíbenějším madridským turistickým atrakcím. Velkému zájmu mezi turisty se těší především díky nádherným fasádám domů, které zde stojí. Těm vévodí Casa de la Panadería se svými krásnými freskami.

Návrh náměstí je z 16. století

Plán současného Plaza Mayor byl navržen již v 16. století, ale postaveno bylo až v tom následujícím. Během své existence prošlo několika požáry, proto svou současnou podobu má z roku 1790.

Má obdélníkový tvar a po jeho obvodu se nachází nádherné budovy vesměs s červenou fasádou. Uprostřed stojí socha krále Filipa III. Budovy jsou většinou obytné, v jejich přízemí potom najdete restaurace. V létě otevírají tyto restaurace i své terasy, které jsou situovány směrem do náměstí a jsou obleženy turisty.

Během své historie mělo náměstí mnoho funkcí. Pořádaly se zde trhy, býčí zápasy, ale také bohužel třeba veřejné popravy obětí španělské inkvizice.

Dominanta – Dům pekařství

Dominantou náměstí je Casa de la Panadería, „Dům pekařství“. Jako jeden z mála přežil požáry, kterými Plaza Mayor prošlo, a sloužil tak jako model pro nově vybudovaný zbytek náměstí.

Jeho fasáda se pyšní úžasnými freskami zobrazující mytologické postavy. I tento dům měl v historii mnoho funkcí, mimo jiné sloužil jako královská historická akademie nebo v něm měla sídlo městská knihovna. Dnes se v něm nachází madridské turistické centrum.

Centrum prozkoumejte podrobněji

Plaza Mayor ale není zdaleka jedinou atrakcí v historickém srdci Madridu. Zhruba pět minut chůze od něj najdete Puerta del Sol, další známé náměstí. Jinak určitě stojí za zhlédnutí i nádherné uličky, kterými je celé centrum propleteno. V nich najdete třeba krásně architektonicky propracované domy nebo kostely.

Pokud si chcete centrum užít v klidu a bez ostatních turistů, vyplatí se do něj vypravit brzy ráno. Jedinečné kouzlo Madridu tak bude ještě víc umocněno.