Toledo

Toledo je významné španělské město a kulturní centrum. Leží zhruba 70 km jižně od Madridu. Je to jedno z turisticky nejnavštěvova­nějších město v celém Španělsku, i když má pouze 82 tisíc obyvatel.

Pohádkové město

Návštěvníky sem láká především naprosto jedinečná směs mnoha kultur, které se zde v průběhu historie prolínaly a vytvořily tak z Toleda až pohádkové místo. Popularitě města přidává i fakt, že v roce 1986 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Pevnost u řeky Tajo

Historická část Toleda je strategicky výborně položená pevnost, která stojí na pahorku v zákrutu řeky Tajo. Proto byla v dějinách téměř nedobytná. Zlatý věk si Toledo užívalo během arabské vlády nad Pyrenejským poloostrovem, kdy mělo funkci hlavního města.

V této době zde bok po boku žili křesťané, židé i muslimové. Svůj kulturní význam si město užívalo i poté, co na konce 11. století bylo dobyto křesťanskými panovníky. Jako hlavní město Kastilie sloužilo až na několik krátkých výjimek až do 16. století.

Alcázar

Nejznámější toledskou památkou je místní Alcázar. Stavba měla v historii mnoho funkcí – sloužila jako římský palác, obranná pevnost i správní budova. Sehrála důležitou roli i ve Španělské občanské válce ve 30. letech 20. století, když se bitva o ni stala jednou z klíčových událostí války. V současnosti se zde nachází knihovna a Muzeum armády.

Katedrála

Další významnou stavbou je místní katedrála, která vznikala od 13. do 15. století. Je postavena převážně v gotickém slohu, ale najdete na ní i časté arabské prvky.

Další zajímavosti

V Toledu se nachází například i františkánský klášter nebo židovská synagoga. To vše dokazuje velkou rozmanitost kultur v historii. Mimo to tady najdete také muzeum malíře El Greca, který v Toledu strávil velkou část svého života.

Toledo je opravdu pohádkové místo a kromě návštěvy jeho centra jednoznačně stojí zato udělat si výlet podél města. Z místních holých pahorků se vám naskytne ojedinělý výhled jak do okolní vyprahlé krajiny, tak i na celé Toledo se všemi jeho krásami.