Fuerteventura

Fuerteventura je druhým největším ostrovem Kanárských ostrovů. Označení Fuerteventura pochází z roku 1405, kdy dobavytel Jean de Béthencourt prohlásil „Que forte aventura!“ („Pořádné dobrodružství!“)

Slovo Fuerteventura lze rozložit na dvě části fuerte (znamená silný) a ventura může označovat dobrodružství, štěstí nebo vítr. I vítr má svou podstatu, protože se s ním na ostrově určitě setkáte.

Vstup na písečnou pláž Esquinzo z hotelového komplexu

Podnebí a počasí

Ostrov leží v subtropickém podnebí a teploty se téměř po celý rok pohybují okolo 20°C. Dešťové srážky jsou velmi vzácné a setkáte se s nimi pravděpodobně jen v některých částech ostrova (na masivu Betancuria, Cordillera de Jandia nebo v horách El Cardon). Fuerteventura spolu s Lanzarote patří k nejvyprahlejším Kanárským ostrovům.

Podnebí určuje téměř neustálý vítr ze severovýchodu či severu, který může v některých případech přinášet ze Sahary i písek a rozšiřovat pláže na východě ostrova. V případě, že vítr ustane, budete mít možnost pocítit proudy horkého sálavého tepla z Afriky, která je vzdálená pouhých 100 kilometrů.

Zajímavé lokality na ostrově

Puerto Del Rosario

Hlavní město, které existuje převážně pro turisty. Žije zde také více než polovina všech obyvatel ostrova. Do roku 1860 bylo Puerto del Rosario pouhou rybářskou vesničkou, nicméně se díky své strategické poloze a přístavu stalo hlavním městem. Na jih pod městem najdete mezinárodní letiště, na které přiletíte.

Střed ostrova

Střední část ostrova nabízí nejrozmanitější krajinu – velehory Betancuria a na druhé straně palmovou oázu Vega del Rio de Palmas. Západ je typický skalnatým pobřežím, černým pískem a oblázkovými plážemi. Ve středu ostrova najdete krajinu v odstínech mědi a v okolí městečka Antigua také spousty větrných mlýnů.

Leží zde i městečko Betancuria, kde si v roce 1405 založil dobyvatel Jean de Béthencourt své obydlí, nechal postavit kapli. Do roku 1843 byla Betancuria také hlavním městem ostrova.

Sever ostrova

Na severu nesmíte minout město Corralejo. Bývalá rybářská vesnička se může dnes pyšnit přístavem, spoustou luxusních hotelů a spoustou restaurací a obchodů. Nedaleko však najdete nekonečné bělostné duny písku přesouvajícího se neustále z místa na místo.

Corralejo – písečné duny

Duny protíná udržovaná asfaltová silnice a poušť si můžete vychutnat již samotnou projížďkou. Pokud zastavíte na odpočívadle, naskytne se vám pohled na rozbouřené pobřeží a spousty surfařů.

Naopak klidné moře pro celou rodinu, písečnou zátoku a azurově modré moře jako v Karibiku najdete na severozápadě ostrova okolo města El Cotillo.

El Cotillo – Pláž La Concha

Jih ostrova

Na jihu je nejzajímavějším místem Morro Jable. Jako protiváhu severnímu Corraleju zde najdete většinou německy mluvící turisty. Největším lákadlem je tu rozlehlá písečná pláž, která se táhne okolo celého města. Nesmí chybět také spousty hotelů a turistických obchůdků.

Pokud si budete chtít užít klid a méně lidí na pláži, doporučujeme ubytování kousek nad městem Morro Jable v oblasti Esquinzo.

Po zapůjčení terénního vozu můžete vyrazit na úzkou kamenitou cestu na pláž El Cofete (Playa del Cofete) a nejzápadnější část ostrova.

Proč na Fuerteventuru

  • na ostrově máte možnost využít libovolnou ze 144 písečných pláží
  • ostrov přejedete autem během dvou a půl hodiny (135 kilometrů hornatým terénem)
  • neustálý vánek nabízí příjemné osvěžení i když nejste ve vodě

Doprava na Fuerteventuru

V případě zakoupení kompletního zájezdu bývá letecká doprava přímá a bez přestupů. Je možné, že se během cesty ještě dočkáte mezipřistání na Lanzarote. Doba letu záleží na typu letadla, aktuálním počasí a pohybuje se od 4 do 5 hodin. K tomu ještě připočtěte cestu potřebnou do hotelu. Pokud se ubytujete na jihu ostrova, přidejte ještě minimálně hodinu a půl na rozvoz po hotelech.

Doprava po ostrově

I když po ostrově jezdí autobusová doprava, není příliš spolehlivá a doporučujeme proto zapůjčit automobil. Silnice jsou zde velmi pěkně udržované a v perfektním stavu.

Cena za zapůjčení automobilů jsou od 40€ (u vozů nejnižší kategorie) až po 80€ (VW Beetle Cabriolet) na den. Pokud si zapůjčíte automobil na celou dobu pobytu, počítejte s cenou kolem 30 – 60€ na den.

Aktuální ceny si můžete zjistit například na stránkách Soto Autos s.l..

Tipy na výlety

Oasis Park

Z většiny částí ostrova nabízí Oasis Park dopravu tam i zpět v ceně vstupenky. Přírodní rezervace na 800 000 m2 nabízí k vidění vice než 250 druhů zvířat a více než 28 000 kaktusových rostlin (2300 různých druhů).

Během své návštěvy si můžete vychutnat show papoušků, krmení krokodýlů, lachtaní show nebo ukázku trénovaných dravců. Na dvou místech Oasis Parku také můžete nasednout na velblouda a odpočinout si v posezení mezi hrby.

U většiny atrakcí se můžete nechat vyfotografovat (od lachtanů dokonce i s polibkem) a fotografie budou k vyzvednutí připravené u východu z parku. V případě, že se vám fotka nezamlouvá, nemusíte ji samozřejmě platit.

Vstupné pro dospělého je 24€ a pro děti 12€. Aktuální ceny najdete na stránkách parku. http://www.fuerteventuraoasispark.com/

Solné muzeum (Museo de la Sal)

Velmi zajímavou a poučnou je poslední funkční továrna na sůl, která je zároveň i expozicí. Dozvíte se o historii výroby soli na ostrově, jakým způsobem se dostává sůl z moře a na vlastní oči si budete moci prohlédnout jednotlivé kroky výroby až po jejich finální sběr z odpařovacích prostor.

Solné muzeum – Museo de la Sal

El Cofete

Dobrodružnějším povahám doporučujeme výlet na pláž El Cofete (Playa del Cofete). I když to na první pohled nebude tak vypadat, určitě doporučujeme na tuto cestu zapůjčení terénního vozidla, protože cesta je prvních pár kilometrů velmi pěkná, ale jakmile se začne zhoršovat, již není možné auto otočit a vrátit se.

Kromě zcela jiného pohledu na pláže Fuerteventury máte možnost z El Cofete také udělat malou odbočku na vilu Winter, kde se nějakou dobu údajně skrýval samotný Adolf Hitler.

El Cofete – vila Winter – údajný úkryt Adolfa Hitlera

V případě, že vyhládnete, je možné využít i místní nabídky restaurace Cofete a dát si čerstvou rybu nebo místní specialitu carne de cabra en salsa dušenou kozí specialitu.

Ajuy – černá pláž (Caleta Negra)

Na cestě z Betancurie se vyplatí udělat odbočku na Ajuy – rybářskou vesničku, která obklopuje oblázkovou černou pláž Caleta Negra. Navíc si zde můžete udělat procházku po útesech a na konci se podívat do jeskyně, která je pravidelně zaplavována vodou.

Po procházce si běžte vyzkoušet koupel na černé pláži, a pokud budete mít štěstí, některý z místních plavců vám ukáže i místa, kde můžete pod vodou objevit spoustu zajímavých ryb.

Černá oblázková pláž v Ajuy

Tipy na ubytování

Můžeme doporučit dva hotelové komplexy na jihu ostrova se kterými uričtě neuděláte chybu.

  • Hotel Magic Life Fuerteventura Imperial ****
  • Hotel Jandía Princess ****

Aktuální zájezdy na ostrov Fuerteventura »

Další Kanárské ostrovy