Park Güell

Gaudího Park Güell

Park Güell je jedna z nejsvéráznějších barcelonských zajímavostí. Je to rozlehlý park, jenž byl navržen známým místním architektem Antoni Gaudím. Celý park jednoznačně dokazuje Gaudího unikátní styl, všechny jeho prvky jsou tudíž propracovány do těch nejmenších detailů. Své jméno nese po mecenáši Eusebi Güellovi, který Gaudímu zakázku vyprojektování parku uložil a následně stavbu financoval.

Odpočinek v Barceloně

Park Güell leží mimo centrum Barcelony, je proto oblíbeným místem odpočinku. Nachází se navíc na pahorku, proto se z něho naskýtá nádherný výhled na celé město. Nejznámějším prvkem v parku je drak hlídající hlavní schodiště. Je utvořen ze střípků barevných kachliček a často se požívá i jako symbol reprezentující veškerou Gaudího práci.

Pohádkové domy

V hlavní části parku najdete kromě draka dva domy, ve kterých bydleli Gaudí a Güell. První z nich v současnosti funguje jako architektovo muzeum. Oba jsou velmi netradiční a mají až pohádkový vzhled. Od domů vystoupáte schodištěm podél draka a přijdete do tak zvané Síně sta sloupů.

Nad ní se nachází krásná rozlehlá terasa, ze které je zajímavý pohled na oba zmíněné domy. Po obvodu terasy je unikátní mozaikové zábradlí, opět zcela v Gaudího stylu.

Kombinace přírody s architekturou

Zbylá část parku je jedinečnou ukázkou kombinace přírody a architektury. Gaudí zde vyprojektoval kryté i otevřené promenády, které jsou lemovány sloupy zobrazujícími stromy. Kolem nich najdete různé středomořské rostliny, například palmy. Prakticky ve všech koutů parku se nabízí nádherný pohled na Barcelonu a moře.

V nejvyšším místě parku je potom jakási skalka, na kterou můžete po schodišti vystoupat. Z ní vidíte obě strany Barcelony – jak tu větší směrem k moři, tak i tu k pahorku Tibidabo. Kolem této skalky často hrají pouliční hudebníci a zpříjemňují tak chvilky odpočinku, které park Güell turistům i domácím oskytuje.

Nenechte si uniknout