Costa Brava (Divoké pobřeží)

Skok do moře na pobřeží Costa Brava

Prohřáté písčité pláže v kombinaci s příkrými skalnatými útesy a oslňujícím azurovým mořem na 200 kilometrů dlouhém pobřeží. To nabízí katalánské Costa Brava – nejvyhledávanější oblast v celém Španělsku pro letní dovolenou u moře.

Pobřeží se rozprostírá podél Středozemního moře 60 km severovýchodně od Barcelony a sahá až k francouzským hranicím. Administrativně patří do provincie Girona.

Živé pláže i soukromá zákoutí

Costa Brava je oblíbena turisty z mnoha koutů Evropy, proto je zde po většinu hlavní turistické sezóny poměrně rušno. To ale neznamená, že zde nenajdete žádná klidná a příjemná místa pro odpočinek. Naopak.

Oblast nabízí svým návštěvníkům kromě dlouhých pláží a moře také bezpočet ostatních zajímavostí, ať už je to nádherná příroda, zajímavá kultura, malebné rybářské vesničky nebo různé sportovní aktivity.

V překladu znamená Costa Brava „Divoké pobřeží“. To ho výstižně charakterizuje, pláže jsou lemovány mnoha skalami a na první pohled se může zdát opravdu divoké. Nemusíte se však bát, pláže jsou písečné, krásně čisté a udržované.

Unikátní mikroklima zajišťuje po celý rok příjemné podmínky – léta zde nejsou tak parná, v zimě se naopak nemusíte bát, že při kontaktu s venkovním vzduchem zmrznete.

Vyberte si pláž jen pro sebe

Od města Blanes na sever si můžete začít vybírat z 200 písčitých pláží. Hned prvním zajímavým místem je vyhledávané město Lloret de Mar a vzápětí následuje Tossa de Mar.

Zátoka Lloret de Mar

Jednou z nejpříjemnějších pláží je Platja de Pals ležící ve stejnojmenném městečku. Tvoří ji více než tři kilometry krásného písku a překvapivě není ani moc přeplněná. Pro její šířku je vhodná pro rodiny s dětmi, které chtějí hrát na pláži různé hry. Díky přítomnosti mírných vln zde můžete potkat i surfaře.

Krásné jsou i pláže v oblasti Llafranc. Když ji navštívíte, určitě vám bude jasné, proč region dostal název právě „Costa Brava“. Všude v okolí jsou skály a útesy, ale samotné pláže jsou opět tvořeny nádherným pískem. Pokud si chcete o pobřeží udělat lepší obrázek, půjčte si loďku a projeďte se na ní kolem pláží. Naskytnou se vám jedinečné pohledy.

Jednou z nejtypičtějších oblastí pro Costa Brava je okolí městečka Begur. Celkem tady najdete osm nádherných pláží. Nachází se zde zcela průzračná voda a i okolní příroda je zcela úchvatná.

Severně od městečka Palamós se nachází Platja de Castell, jedna z nejklidnějších písčitých pláží na Costa Brava. I když zde pochopitelně nějací návštěvníci jsou, téměř jistě si zde budete moci vychutnat klid, jaký byste jinde hledali jen s obtížemi. A to i ve vrcholné sezóně.

Odpočinek u moře si můžete spestřit výlety do přírodního parku Cap de Creus s klášterem Sant Pere de Rodes nebo do vesničky Cadaqués.

Na Costa Brava se nachází i spousta historických staveb. V minulosti bylo území obýváno mnoha národy, od iberských kmenů přes Řeky a Římany až po Španěly, a každý z nich zde zanechal svůj otisk. Velmi zajímavé je například archeologické naleziště Empúries.

Zajímavá jsou i kulturní instituce, které se v oblasti nachází. Za zmínku jednoznačně stojí Divadlo a muzeum Salvadora Dalího ve Figueres, rodném městě tohoto velikána světového surrealismu.

V neposlední řadě byste si mohli udělat výlet do Girony, správního centra oblasti. Historické centrum města je krásné, stojí na příkrém svahu a dodává tak místu ojedinělý vzhled. Hlavní památkou je místní katedrála, ale byla by škoda neprojít si krásné uličky Girony a nenasát místní atmosféru.

Nenechte si uniknout