Montserrat

Montserrat je vrchol s poutním benediktýnským klášterem, který se nachází zhruba 50 km od Barcelony směrem na západ. Je to jedno z nejmagičtějších míst celého Katalánska. Jeho velká popularita spočívá hlavně v přítomnosti sošky montserratské černé Madony, patronky Katalánska.

Do baziliky tak každým dnem proudí tisíce turistů, aby si mohli sáhnout na sošku a něco si při tom přát. S Montserratem je spojeno mnoho pověstí, které mu dodávají na jeho jedinečném kouzlu. Kromě toho je to ale místo, ze kterého se nabízí úžasný pohled do okolí.

Výchozí místo výletů

Vrchol je tvořen převážně příkrými holými skalami (proto také jeho název Montserrat – „zubatá hora“) a lesy a zvedá se z naprosté roviny. Jeho nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 1236 metrů, což je při jeho relativně malé vzdálenosti od moře velmi neobvyklé.

Po vrcholu se dají podnikat výlety, prakticky ze všech jeho míst se naskýtá nádherný výhled. Terén je velmi složitý, nicméně pokud vytrváte, můžete dojít až na místo, odkud máte při vynikající viditelnosti možnost spatřit i ostrov Mallorca.

Majestátný hlídač hor

Samotný klášter je vybudován přímo mezi skalami, což ho činí naprosto majestátním. Člověku až zůstává rozum stát, jak bylo možné něco podobného na takovém místě postavit. Pochází z 15. století. V historii ale musel projít mnohými těžkými chvílemi.

Především na počátku 19. století ve Španělské válce o nezávislost byl zle poničen a vypálen napoleonskými vojáky. Mnoho pokladů v něm uložených tak bylo navždy ztraceno. Po válce byly klášter i bazilika obnoveny.

Muzeum španělských mistrů

Kromě kláštera a baziliky najdete na Montserratu i muzeum s obrazy známých španělských malířů, například El Greca, Dalího či Picassa.

Vzhledem k relativně špatnému přístupu na Montserrat je i doprava na něj poněkud náročná. Z Barcelony jezdí ke klášteru jednou denně autobus. Zpáteční je také pouze jedna cesta za den. Další možností dopravy na vrchol je lanovka či ozubený vlak. Ty jsou častější, ale nevedou až do Barcelony.

Nenechte si uniknout