Costa Dorada (Zlaté pobřeží)

Turistická destinace na severovýchodu Španělska. Leží v jižní části Katalánska na pobřeží Středozemního moře. Největší město poblíž je Tarragona.

Costa Dorada má trochu jiný charakter než sousední Costa del Maresme nebo známější Costa Brava. Najdete zde především krásné pláže s čistým pískem a azurově modrým mořem, pobřeží je méně členité a nenarazíte zde na tolik skal.

Costa Dorada (někdy také Costa Daurada) v překladu znamená „Zlaté pobřeží“ a všudypřítomný zářící písek tento název jen potvrzuje. Místní pláže nejsou sice v žádném případě prázdné, ale ve srovnání s ostatními španělskými destinacemi, například Costa Bravou, sem přijíždí pořád relativně málo turistů. Místní služby jsou ale vynikající a můžou s klidem konkurovat těm ve věhlasnějších oblastech.

Na Costa Dorada najdete samozřejmě nejen krásné pláže, ale i nádherná historická městečka s kouzelnými uličkami, malebné rybářské vesničky a jedinečnou přírodu s vinicemi a různými středomořskými plodinami.

Pláž La Mora

Velmi populární pláží je La Mora u Tarragony. Její délka je přes 500 metrů a povrch tvoří krásný jemný písek. Moře je klidné a na pláži najdete všechny obvyklé služby, restauraci i bar. Pláž je obklopena zelení a na sousedním vrcholku stojí středověký hrad, odkud se naskýtá hezký výhled na okolí.

Pláž Els Eucaliptus

Velkou oblibu si užívá rovněž pláž Els Eucaliptus u městečka Amposta. Ta se může pochlubit délkou 4,5 kilometru. I díky tomu na rozdíl od předchozí pláže není tolik plná. I její povrch je tvořen jemným zlatavým pískem a moře je velmi čisté.

Národní park v povodí řeky Ebro

Jedním z největších přírodních pokladů nejen místní oblasti, ale i celého Katalánska, je delta řeky Ebro. Ta bylo pro své bohatství vyhlášena dokonce národním parkem. Je to jeden z největších mokřadů v západním Středomoří, pokrývá plochu 320 čtverečních kilometrů. Najdete zde několik jezer, jak slaných, tak i sladkovodních.

Dále se zde nachází různé prameny, ostrůvky, ale i bažiny. Zajímavostí je přítomnost rýžových plantáží. Tato plodina zde sice byla zasazena uměle, ale to neubírá její přítomnosti zde na unikátnosti. Národní park delty Ebra je také důležitým místem pro migraci ptáků, kterých tu bývá až 300 druhů. Nejlépe tuto přírodní krásu poznáte na loďce, která vyjíždí z městečka Deltebre.

Město Sitges

Mezi nejnavštěvovanější místa v Katalánsku patří město Sitges. To je známé hned z několika důvodů. Tím prvním je krásné moře a luxusní podmínky pro turistiku, které zde panují. Nachází se tady 17 pláží.

Druhým důvodem je úžasný Karneval, který se zde každoročně koná. Oslavy probíhají dlouhé dny bez přestávky až do začátku půstu o Popeleční středě. A jsou opravdu bujaré. Kromě toho je Sitges malebným městečkem se spoustou historických památek a kouzelnými uličkami.

Tarragona

Pokud chcete poznat rušnější stránky oblasti, vydejte se do jejího centra Tarragony. Její kořeny sahají podle pověsti až do třetího století před Kristem. Najdete zde spoustu historických památek, ty nejstarší pochází z římských dob, kdy byla Tarragona hlavním městem zdejší římské provincie. Mezi 15. a 24. zářím se zde každoročně koná festival Santa Tecla.

Klášter Montserrat

Jedním z nejmagičtějších míst v celém Španělsku je bezpochyby skalní klášter Montserrat. Jedná se o benediktýnský svatostánek postavený na vrcholu strmé skály.

Součástí areálu je úžasná poutní bazilika, kde se nachází legendární černá madona z Montserratu. Když jste nahoře, zůstává vám rozum stát a ptáte se sami sebe, jak jen bylo možné něco podobného postavit na takovém místě. Na skalách je několik vyhlídkových míst. Při extrémně dobré viditelnosti z nich můžete dohlédnout až na Mallorcu.

Nenechte si uniknout