Bazilika Svaté rodiny (Sagrada Família)

Bazilika Svaté rodiny (Sagrada Família) je světově nejznámější barcelonskou stavbou. Jedná se o mistrovské dílo kontroverzního architekta Antoni Gaudího, který projektoval mnoho dalších staveb v Barceloně a vyznačoval se zcela osobitým stylem.

Sagrada Família je známá kvůli mnoha faktorům. Jeden z nich je i ten, že dosud není úplně dokončena, ačkoliv její konstrukce trvá od roku 1882. Jedním z důvodů pro to je tregická smrt Gaudího v roce 1926. K panoramatu baziliky tak vedle čtyř typických věží neodmyslitelně patří i jeřáby a lešení. Dokončení se plánuje na rok 2026, ke stému výročí Gaudího smrti.

Majestátná nedokončená stavba

I přesto však působí stavba naprosto majestátně. Vyrůstá uprostřed relativně klidné čtvrti, trochu bokem od největšího barcelonského centra. Je vystavena ve stylu typickém pro Gaudího – je zde tudíž minimum rovných linií.

Proto se jedná o světový unikát mezi církevními stavbami. Pokud se dá vzhled baziliky přirovnat k některému ze známých stylů, mohl by vzdáleně připomínat kombinaci neogotiky a modernismu. Fasáda i interiér jsou propracovány do těch nejmenších detailů.

Interiér baziliky

Interiér baziliky je velmi dobře prosvícen slunečními paprsky, což není u kostelů časté. I zde najdete velké množství prvků, které byste v ostatních církevních stavbách jen těžko hledali.

Jednoznačně se vyplatí vystát na pohled dlouhou frontu (ve které ale zůstanete v nejhorším případě jen hodinu, velmi pravděpodobně i kratší dobu) a do baziliky vstoupit. Vstupné je bohužel dost vysoké, ale kdo vejde dovnitř, vynaložených peněz určitě nelituje.

Vysvěcení v roce 2010

Návštěvníky často láká i skutečnost, že vnitřek byl dokončen teprve během roku 2010 a v listopadu 2010 ho papež slavnostně vysvětil. Jednalo se o slavnostní ceremoniál, při kterém získala Sagrada Família titul Basilica Minor. Aktu se zúčastnil i španělský král Juan Carlos.

Nenechte si uniknout