Málaga

Málaga – aréna pro pořádání býčích zápasů

Málaga je metropole na jihu Španělska ležící v Andalusii. S téměř 570 tisíci obyvatel je to šesté největší španělské město. Její břehy omývají vody Středozemního moře. Geografická poloha činí Málagu nejjižněji položeným velkým městem v Evropě.

Málaga je centrem známé a populární turistické destinace Costa del Sol, což ji samo o sobě činí častým cílem návštěvníků. Nabízí nádherné pláže s výborným zázemím pro turisty. Najdeme tu i úžasné historické centrum. Město patří k nejstarším na světě a v minulosti zde působilo mnoho rozdílných kultur. Je tak vlastně obrovským otevřeným muzeem. Mimo to je charakteristické svými takřka neomezenými možnostmi nočního života. Město patří k nejteplejším místům v Evropě, takže pro jeho návštěvu je ideální jakákoliv roční doba.

Historie města Málaga

Málaga se řadí k vůbec nejstarším městům na světě. Byla založena Féničany v 8. století před Kristem, následně zde vládlo Karthágo. Po jeho porážce Římany se tehdejší Malaka stala součástí Římské říše. V této době město prosperovalo, rozkvétalo na obchodní, architektonické i kulturní úrovni. Několik památek na tuto éru se dochovalo dodnes.

Po pádu Říma zde vládli Vizgóti a následně Byzantská říše. V roce 743 město na více než sedm set let dobyli Arabové. I za jejich vlády byla Mālaqah velmi významným městem, jednalo se o důležitý obchodní uzel. Velká část památek pochází právě z doby arabského působení.

Křesťanskými vládci bylo město dobyto v průběhu reconquisty v roce 1487. Bylo postaveno několik nových, krásných staveb, ale Málagu zároveň postihlo několik katastrof v podobě moru, záplav a špatných sklizní. Proto se životní úroveň razantně snížila.

Postupný růst začal znovu od 16. století, kdy se Málaga začala prosazovat opět na svou pozici důležitého obchodního bodu ve Středomoří. V 19. století zde probíhala rychlá industrializace, ale zároveň město utrpělo další vlnu moru. V průběhu občanské války v letech 1936 – 1939 byla Málaga cílem bombardování, naštěstí to ale nezničilo její nenahraditelné architektonické poklady. Ekonomický růst začal opět ve druhé polovině 20. století s rozvojem turistiky a růstem popularity destinace Costa del Sol.

Zajímavé památky

K nejvýznamnějším památkám v Málaze patří Alcazaba. Jedná se o maurskou citadelu pocházející z poloviny 11. století. Stojí na vrcholku uprostřed města a naskýtá se z ní krásný výhled na celou Málagu. Původně sloužila jako obranný bod proti pirátům, později byla přestavena na palác. Po příchodu do areálu nejprve musíte projít zahradami, které vás dovedou až k paláci. U vchodu se nachází pozůstatky římského amfiteátru z 2. století před Kristem.

Alcazaba byla v historii spojena s Castillem de Gibralfaro, dalším maurským palácem, velmi podobným tomu předchozímu. Ten je mnohem starší, jeho počátky se datují do doby Féničanů. Ve 14. století byl ale Araby přestaven. Stojí na vyšším kopci, než Alcazaba, a i z něj je na Málagu úchvatný pohled.

Mezi další významné stavby se řadí úžasná renesanční katedrála nebo kostel svatého Jakuba postaven v gotickém stylu s prvky Mudéjaru, typického arabského slohu. Jednou z nejkrásnějších staveb v celém městě je bezpochyby nádherný barokní Biskupský palác.

Milovníci umění by si jednoznačně neměli nechat ujít muzeum Pabla Picassa, jednoho z nejslavnějších místních rodáků. Najdete zde velkou kolekci děl tohoto kubistického velikána. Jeho nejznámější obraz, Guernica, se ale nachází v madridském Muzeu Královny Sofie.

Málaga festivalové město

Málaga je známá i pro své festivaly. První z nich je Svatý týden. V průběhu týdne před Velikonocemi ulicemi chodí průvody lidí a zobrazují pašijové výjevy. Pro Španěly, jako věrné katolíky, jsou tyto události velmi důležité.

Zcela jinou atmosféru má Srpnová slavnost, kdy se ulice Málagy promění v jeden velký kolotoč oslav. Spousty lidí, kteří provozují živou hudbu nebo tancují flamengo. Pije se španělské víno, pojídá tapas, tradiční španělský pokrm, a důležitou součástí oslav je i korida v místní aréně.

Nenechte si uniknout