Costa Tropical (Tropické pobřeží)

Costa Tropical je jedna z mnoha oblíbených španělských turistických destinací. Nachází se na jihu země na pobřeží Středozemního moře. Největším městem v okolí je Granada, známá pro svou bohatou historii. Costa Tropical se někdy označuje také jako Costa de Granada nebo Costa Granadina.

Jméno v překladu znamená Tropické pobřeží, ovšem toto označení není, alespoň co se týče teploty, tak úplně přesné. Costa Tropical má totiž díky horskému pásu Sierra Nevada, který sahá až na samé pobřeží, vlastní mikroklima, zcela odlišné od okolních oblastí. To se vyznačuje menšími rozdíly teplot mezi létem a zimou, proto zde slunce v létě „nepeče“ tolik, jako v ostatních letoviscích.

Zimy jsou zde naopak relativně teplé a příjemné. Proto je tato část Španělska oblíbená zejména mezi těmi, kteří si chtějí užít klidnou dovolenou u moře a nepotřebují ke štěstí všudypřítomné sluneční paprsky, před kterými není úniku.

Pláže a příroda

Costa Tropical ale kromě pláží nabízí i mnohé jiné možnosti zábavy. Je zde bezpočet přírodních krás a živočichové i rostliny, které byste jinde hledali marně. Velkou atrakcí je i místní kultura a architektura andalusijských měst, především Granady, která byla v historii ovlivněna přítomností a vládou mnoha rozdílných národů.

Začněme však od pláží. Na rozdíl od sousední Costa del Sol disponuje Costa Tropical „pouhými“ 28 kilometry pláží. To ale není nijak na závadu, protože jejich menší množství vyvažuje velká kvalita, kterou pláže disponují. Co navíc přidává této oblasti, je skutečnost, že turisté pořád preferují Costa del Sol. Costa Tropical zatím do jejich vědomí tolik nepronikla, proto si její návštěvníci mohou stále užívat relativního klidu.

Velilla

Jednou z nejpopulárnějších a nejživějších písečných pláží je Velilla u města Almuñecar. Je obklopena restauracemi a obchody, k tomu místní podniky nabízí možnost vyzkoušet různé vodní sporty nebo dokonce i kurzy potápění.

Playa de Poniente

Stejná charakteristika platí i pro oblázkovou Playa de Poniente ve městě Motril. I zde máte možnost na vlastní kůži poznat kouzlo vodních sportů. Kromě toho zde probíhá unikátní aukce ryb a rybích pokrmů.

Calabajio

V neposlední řadě za zmínku určitě stojí pláž Calabajio, opět ve městě Almuñecar. V porovnání s předchozími je tato o poznání klidnější. Je zde krásně čistá voda a příjemný písek, proto je velmi oblíbená mezi rodinami s dětmi.

Lyžování v Sierra Nevada

Na Costa Tropical se ale nebudete nudit ani v zimě. Hlavním lákadlem jsou nádherné hory Sierra Nevada, které často přechází přímo v pobřeží. I přes jejich zeměpisnou polohu si v zimě užívají pořádné sněhové nadílky.

Slavnosti a festivaly

Velkým místním lákadlem jsou pravidelné slavnosti a festivaly, které jsou právě v Andalusii zvlášť pestré a bujaré. Nejznámější je určitě Karneval, který se slaví před začátkem čtyřicetidenního půstu předcházejícího Velikonocím.

Ve městech se pořádají slavnostní průvody, v ulicích se tancuje a volí se královna Karnevalu. Protože je ale Španělsko katolická země, pořádají se zde i vážné náboženské slavnosti. Mezi ty patří například Den Kříže (El Día de la Cruz), připadající na 3. května. Ulice jsou plné různě zdobených křížů a děti na ulicích sbírají od kolemjdoucích peníze do zdobených schránek, které si na tento den připravily. I v tento den jsou ale v ulicích průvody a tancuje se.

Architektura a histori

Co se týče architektury, je jednoznačně největším lákadlem Granada. Její historie byla ovlivněna vládou mnoha národů, přičemž největší stopu zanechali Arabové. Právě zde se nachází známý arabský palác Alhambra. Granada má jednoznačně naprosto osobité kouzlo a každého místní atmosféra zcela uchvátí.

Nenechte si uniknout