Costa de Almería

Fontána v maurském hradu Alcazaba

Costa de Almería je půvabné turistické centrum na jihu Španělska, které si stále drží svou osobitou atmosféru. Na rozdíl od jiných letovisek je tento kus země na pobřeží Středozemního moře, pojmenovaný po největším městě v oblasti – Almeríe, pořád relativně neobjeven mezi turisty.

Ti, kteří sem opravdu přijedou, si můžou užívat klidu na místních plážích i ostatních zajímavostí. Těží z toho i místní krajina, do které jsou zdejší střediska zasazena velmi šetrně. Nesmí se zde například stavět hotely vyšší než tři patra.

Almería

Město s typickým andalusijským rázem bylo svědkem vlády několika různých národů, stejně jako všechny místa v oblasti ji ale nejvíce ovlivnili Arabové, neboli Maurové. Památkami z této doby jsou městská opevnění nebo maurský hrad Alcazaba.

Costa de Almería nabízí svým návštěvníkům spoustu rekreace. Nejvíce lidí lákají samozřejmě pláže, kterých tu je celkem 17 kilometrů. Ve srovnání s jinými turistickými oblastmi je to mnohem méně, ale vyváží to větší klid a pohoda u moře. Kromě pláží najdete v okolí Costa de Almería mnoho dalších krás. Od jedinečné přírody, přes typickou andalusijskou kulturu a města, jimiž procházela historie, až po malebné rybářské vesničky.

Velmi populární je okolí městečka Ejido. Nedaleko od něj leží vesnička Balerma se stejnojmennou pláží. Je to ovšem jedna z nejnavštěvo­vanějších pláží v oblasti, proto napatří k těm úplně nejklidnějším. Je to ovšem vynahrazeno přítomností všech důležitých služeb.

Mojácar

Jedním z nejpůvabnějších míst na Costa de Almería je městečko Mojácar, především jeho část Mojácar Pueblo. Je jedinečné v mnoha ohledech, na první pohled zaujme jeho umístění i vzhled – je umístěno na kopci, který je tak obklopen bezpočtem bílých domků. Mojácar má dlouhou historii sahající až do doby bronzové, nejvíce ho ale ovlivnila přítomnost Arabů. Když do městečka vstoupíte, budete jistě uneseni – jako by se tu zastavil čas, vše zde plyne mnohem klidněji.

V okolí města Mojácar se nachází celý komplex pláží, ze kterých si jistě vyberete tu vhodnou. Jsou tu pláže jak plnější, tak i menší, méně hektické. Téměř všude jsou přítomné restaurace, bary a všechny další služby, které jsou v letoviscích obvyklé. Poslední věta neplatí o pláži Torre de la Marina, kde ale máte záruku, že si užijete slibovaného klidu. Nedaleko byste našli dokonce i různě zastrčené menší pláže, které jsou rájem pro nudisty.

Cabo de Gata – Níjar

Největší přírodní perlou oblasti je národní park Cabo de Gata – Níjar. V roce 1997 byl prohlášen biosférickou rezervací UNESCO. Jeho bohatství spočívá především v jedinečných geologických útvarech. Z pobřeží volně přechází do moře. Můžete zde najít neobvyklé živočichy i rostliny, velkou atrakcí jsou plameňáci a další vodní ptáci.

Na některých místech se dokonce můžete koupat v křišťálově čistých vodách nebo vyzkoušet vodní sporty jako potápění, plachtění nebo windsurfing. Naprosto úžasné místo v parku je Torre Vigía Vela Blanca, strážní věž na vysokém útesu. Naskýtá se odsud úchvatný výhled do okolí.

Hollywoodské městečko Tabernas

Jedinečnou atrakcí stojící za návštěvu je určitě Mini Hollywood nacházející se u městečka Tabernas severně od Almeríe. V minulých stoletích zde byly natáčeny filmy, především westerny. Pochází odsud dokonce i některé scény z proslulých Sedmi statečných. Dnes je to turistická atrakce, kde mají návštěvníci možnost prožít různé scény z divokého západu – například přestřelky.

Nenechte si uniknout