Costa de la Luz (Pobřeží světla)

Milenci na pláži Costa de la Luz

Costa de la Luz patří mezi nejpopulárnější turistické destinace ve Španělsku. Nachází se na samém jihu země, na pobřeží Atlantského oceánu. Jak už její název napovídá (v překladu znamená Pobřeží světla), je mezi turisty oblíbená především díky dlouhým slunečným dnům a příjemnému počasí. Slunečního svitu si Costa de la Luz užívá přes 3 tisíce hodin ročně.

Mezi největší lákadla oblasti patří přes 200 kilometrů nádherných pláží, převážně písečných, ale také mnoho dalších krás. Jedinečná je místní příroda, kultura, kuchyně a mnoho dalšího. Sportovní vyžití v letoviscích je také na velmi vysoké úrovni.

Rozdělení Costa de la Luz

Costa de la Luz se dělí do dvou oblastí – Huelvské a Cádizské. Z jedné strany končí na portugalské hranici, ze druhé dosahuje téměř až na Gibraltar. I když v posledních letech její popularita mezi turisty roste zázračným tempem, stále si užívá většího klidu než sousední Costa del Sol. Jezdí sem navíc stále převážně španělské rodiny, návštěvníci si tak mohou užít typicky španělské dovolené se vším všudy.

Nejvíce turistů Costa de la Luz navštěvuje kvůli nádhernému moři, lépe řečeno oceánu. Najdete zde mnoho různých míst pro relaxaci u Atlantiku, od dlouhých písečných pláží až po malebné zátoky s tyrkysovými vodami.

Tarifa

Mnoha nádhernými plážemi disponuje oblast kolem městečka Tarifa na samém jihu Španělska, téměř u Gibraltaru. Ty jsou oblíbené jak mezi rodinami s dětmi, pro ty je jako stvořená pláž Bolonia nedaleko pozůstatků starověkého římského sídla Baelo Claudia, tak i u milovníků vodních sportů. Na své si přijdou vyznavači surfingu, windsurfingu i stále více populárního kitesurfingu.

Conil de la Frontera

Zhruba na půl cesty mezi Cádizem a Gibraltarem se nachází město Conil de la Frontera. I to je obklopené krásnými písečnými plážemi. Jezdí sem často rodiny s dětmi, které místo vyhledávají pro jeho klid.

Je totiž tvořeno několika menšími zátokami, které se vyznačují velmi příjemným prostředím, vhodným právě pro rodiny.

Cádiz

Pozadu nestojí ani okolí samotného Cádizu. Město leží na poloostrově, je tak ze třech stran obklopeno vodou. Návštěvníci mají tudíž velkou možnost výběru, kterou pláž zvolí jako tu pravou právě pro ně.

Krásy místní oblasti ocenili dokonce i holywoodští tvůrci. Byla zde natáčena známá „bondovka“ Dnes neumírej.

Pokud chcete poznat typickou místní kulturu, vydejte se v únoru či březnu do Cádizu. Čeká vás tam jedinečný karneval plný bujarých masek a oslav.

Pořádá se tradičně čtyřicet dní před obdobím půstu a trvá po dobu deseti dnů. V jeho průběhu prochází ulicemi zástupy roztodivně převlečených lidí a samozřejmostí je bezpočet pouličních umělců.

Sanlúcar de Barrameda

V neposlední řadě za doporučení určitě stojí Sanlúcar de Barrameda a jeho okolí. Jeho nádherné písečné pláže poskytují vynikající chvilky odpočinku a nabízí se z nich úchvatné pohledy do národního parku Doñana. Po dobu dvou srpnových víkendů na místních plážích probíhají závody těch nejlepších andalusijských ko­ní.

Mezi největší přírodní klenoty nejen místní oblasti, ale Španělska celkově, patří národní park Doñana. Je to ráj pro pozorování různých ohrožených živočichů. Zdejším unikátem je například španělský orel císařský nebo rys pardálový. Nejlépe park poznáte, když po příjezdu do něj navštívíte jedno z mnoha turistických center a zeptáte se na ty největší zajímavosti v okolí.

Sierra de Grazelema

Nádhernou přírodní scenérii nabízí i Sierra de Grazelema. Jedná se o vápencovou oblast s krásnými útesy, jeskyněmi a údolími. Jeskyně Hundidero-Cato je vůbec největší v Andalusii.

La Breña y Marismas del Barbate

Opomenut nesmí být národní park La Breña y Marismas del Barbate. Je to pobřežní park s mnoha strmými útesy, který dále pokračuje do vnitrozemí a můžete v něm nalézt typické středomořské stromy, například pínie.

Tradičním místním pokrmem jsou tapas, jakési jednohubky, které se z Andalusie rozšířily do celého Španělska. To samé platí i o místní šunce. Jinak se jídlo připravuje především z nejlépe dostupných surovin, tedy z ryb.

Nenechte si uniknout