Costa Cálida (Teplé pobřeží)

Atraktivní turistickou destinaci najdete na jihovýchodě Španělska. Tvoří ji zhruba 250 kilometrů pobřeží Středozemního moře. Mezi zahraničními turisty není dosud příliš známá, jezdí sem stále především Španělé, proto si zde mohou návštěvníci užívat relativního klidu ve srovnání s většinou jiných španělských letovisek. Administrativně leží Costa Cálida v provincii Murcie.

V překladu znamená Costa Cálida „Teplé pobřeží“, což naprosto vystihuje zdejší přírodní podmínky. Oblast si totiž užívá jedinečného mikroklimatu, které zajišťuje extrémně teplé počasí po celý rok. Průměrná roční teplota se zde pohybuje okolo 18 °C. Kromě toho je navíc Costa Cálida suchou oblastí s minimálními srážkami.

Na dovolené tak velmi pravděpodobně deštník potřebovat nebudete. Na své si přijdou i milovníci sportů. Je zde několik golfových hřišť, na některých se konají i významné mezinárodní turnaje. Vyznavači potápění by určitě měli zavítat do přístavu Cabo de Palos, kde najdou v Evropě ojedinělou podmořskou rezervaci.

Slané laguny Mar Menor

Další zajímavostí je skutečnost, že část pobřeží Costa Cálida vlastně ve skutečnosti neomývá Středozemní moře, ale Mar Menor. Slaná laguna, která je od okolního moře oddělena úzkým pruhem země zvaným La Manga. Ten je v průměru široký pouhých 100 metrů a je na něm vyspělá infrastruktura pro turisty.

Mar Menor je největší slanou lagunou v Evropě a voda v ní je tradičně o několik stupňů teplejší než v okolním moři, proto je zde koupání možné po celý rok.

Turisté na Costa Cálida kromě čistých pláží a teplého moře najdou nádhernou přírodu nebo typickou místní kulturu a architekturu. Jako v ráji si zde budou připadat milovníci golfu a vodních sportů.

Město Águilas

Jedním z nejpopulárnějších letovisek v destinaci je město Águilas. Najdete zde naprosto čisté pláže s téměř bílým pískem a moře hýřící různými odstíny modré. V okolí se nachází příkré skály a hory, proto se z místních pláží jednak nabízí krásné výhledy, stejně tak je tato oblast vynikajícím výchozím bodem pro výlety do okolí.

Město a přístav Cartagena

Za místní architekturou se můžete vydat do města Cartagena. Je to jedno z nejstarších měst ve Španělsku, založeno bylo dávno ve starověku Kartáginci – odtud jeho název.

V minulosti to byl, a stále je, významný přístav. Najdete zde mnoho památek ze starověku, jako římský amfiteátr nebo staré opevnění, ale i stavby z pozdějších dob, například úžasnou radnici.

Další populární destinací je okolí přístavu Cartagena. Oblast kolem jednoho z nejstarších přístavů ve Španělsku nabízí vynikající podmínky i pro zimní dovolenou, protože její část leží právě na pobřeží zmiňované laguny Mar Menor.

Najdete zde pláže s různým stupněm zaplněnosti, většina z nich je sice ve vrcholné sezóně docela plná, ale určitě narazíte i na klidnější místa. Tato destinace je ideální pro výlet do Cartageny, historického města, o kterém ještě bude zmínka níže.

Městečko Torrevieja

Nádherné pláže se rozprostírají kolem městečka Torrevieja. Bohužel jsou velmi často dost plné lidí. Tomu se ale nelze pro jejich čistotu a krásné moře moc divit. Jsou velmi oblíbené mezi rodinami s dětmi, především díky rozmanitým možnostem her na pláži.

Národní park Calblanque

Pokud chcete lépe poznat i místní přírodu, udělejte si výlet do národního parku Calblanque. I zde najdete nádherné písečné pláže, ale především je to místo stvořené pro výlety a obdivování přírody.

Jsou zde hory, drsné útesy nebo slané tabule. Jestli vám nevadí trocha adrenalinu, vystoupejte po úzkých cestičkách na některý z místních pahorků. Výhledy jsou úžasné.

Nenechte si uniknout