Costa del Azahar (Pobřeží pomerančového květu)

Zrající pomeranče na pomerančovníku v Costa del Azahar

Costa del Azahar je malebná turistická destinace na východním pobřeží Španělska. Je omývána vodami Středozemního moře. Nachází se na území provincií Valencia a Castellón.

I přes její nesporné krásy není doposud mezi turisty tak známá, jako například sousední Costa Blanca, v minulosti sem totiž byly na rozdíl od jiných španělských pobřežních destinací poněkud komplikovanější možnosti dopravy. Proto je to stále vynikající místo pro strávení klidné dovolené.

Návštěvníci si zde mohou užívat nejen nádherných písečných pláží, ale také úžasné přírody obklopující Costa del Azahar, stejně jako malebných městeček a vesniček se svou jedinečnou atmosférou, která byla v historii tvořena přítomností několika rozdílných kultur.

Costa del Azahar v překladu znamená „Pobřeží pomerančového květu“. Někdy se oblast označuje i jako Costa dels Tarongers, což znamená „Pomerančovníkové pobřeží“. Tyto názvy prozrazují, jaké plodiny se zde nejvíce vyskytují. Na mnohých místech tak ucítíte nádhernou svěží vůni citrusových plodů, která musí každého nutně povzbudit.

Alcossebre

Jednou z nejpopulárnějších destinací v oblasti je městečko Alcossebre a jeho okolí. Nachází se zde přibližně deset kilometrů pobřeží, rozdělených do čtyř hlavních pláží. Jsou zde rovněž i tři zátoky. Nejnavštěvovanější z nich je pláž Les Fonts, neboli Las Fuentes.

Sierra de Irta

Podél Costa del Azahar se táhne zhruba devatenáctiki­lometrové pohoří Sierra de Irta. Dosahuje nadmořské výšky 573 metrů a nabízejí se z něj úchvatné výhledy. Na místních vrcholcích stojí hrady a strážné věže z dob, kdy regionu vládli Arabové. Tou nejznámější z nich je Torre Badum. Sierra de Irta je tvořena vápencem, proto se zde nachází mnoho jeskyní.

Islas Columbretes

Nádhernou přírodní rezervaci tvoří ostrovy Islas Columbretes ležící zhruba 50 kilometrů od pobřeží. Jedná se o neobydlené souostroví, které bylo známo už v dobách starověku.

Tehdy se zde nacházelo obrovské množství hadů, kteří jsou však od poloviny 19. století vyhubeni kvůli agresivním praktikám tehdejších osadníků, kteří neváhali velké části ostrovů vypálit. V současnosti ostrovy slouží jako místo pro páření mnoha druhů vodních ptáků. Rovněž zde stojí maják.

Peníscola

Velmi populární je městečko Peníscola, často nazývané „Gibraltarem Valencie“. To je oblíbené nejen pro své krásné pláže, ale také díky jeho bohaté historii, jejíž pozůstatky jsou viditelné dodnes.

Nejvýznamnější historickou památkou je hrad, kde žil v letech 1417 – 1423 vzdoropapež Benedikt XIII. Pověst dokonce praví, že právě zde přísahal slavný vůdce starověkého Karthága Hannibal svému otci, že se nikdy nespřátelí s Římem. Svou přísahu dodržel a dobyl mnohá vítězství. Ostatní část městečka tvoří kouzelné úzké uličky, vyznačující se jedinečnou atmosférou. Na místní pláži je každoročně pořádán festival komediálních filmů.

Morella

Historickým skvostem je město Morella s hradem pocházejícím z jedenáctého století. Ten údajně nechal postavit legendární El Cid. Město stojí na kopečku, je vidět z daleka a hrad v jeho nejvyšším bodě je opravdovou dominantou.

Kořeny Morelly jsou však mnohem starší, sahají až dávno do starověku. Našly se zde dokonce i jeskynní malby z doby bronzové.

Památky po arabské nadvládě

Podobných městeček je v celé oblasti mnohem více. Region obzvláště ovlivnila nadvláda Arabů, kteří zde dominovali několik století. Proto je místní kultura i architektura směsí arabských a evropských prvků.

Valencie

Za návštěvu jednoznačně stojí také Valencie, centrum regionu a třetí největší španělské město. Na rozdíl od všech výše zmíněných malebných vesniček je to opravdové velkoměsto se vším všudy. Najdete zde jak historické centrum, tak i moderní čtvrti s kvetoucím obchodem.

Nenechte si uniknout