Královský palác (Palacio Real)

Královský palác (Palacio Real) patří k těm nejnavštěvovanějším madridským památkám. Je to největší palác v Evropě a oficiální sídlo španělského krále, ačkoliv zde normálně nepřebývá a používá ho pouze při slavnostních ceremoniálech. Když zde král zrovna není, je palác otevřen veřejnosti. Nachází se na západě madridského centra.

Historie

Majestátní budova je vystavena v kombinaci barokního a klasicistního stylu. Stojí na místě původní pevnosti (alcázaru), která vyhořela v roce 1734. Společně s ní bylo ztraceno mnoho vzácných uměleckých děl.

Stavba nového paláce začala v roce 1738 a trvala až do roku 1755. Od té doby budova prošla několika změnami a rozšířeními. Současný vzhled tak pochází až z první poloviny 20. století.

Architektura

Na fasádě paláce najdete mnoho krásných symbolů, znaků a soch zobrazujících španělské krále nebo mytologické postavy. Známé je i okolí paláce, zejména nádherná neoklasicistní katedrála Almudena, která stojí hned vedle. Její vnitřek je neogotický. Kolem paláce se nachází i krásně upravené zahrady – Sabatiniho a Campo del Moro. Ty nabízí příjemné osvěžení a odpočinek.

Krásu najdete i uvnitř

Uvnitř paláce se ukrývají nádherné bohatě zdobené sály a pokoje. V nich najdete i vzácné obrazy například od Goyi, Caravaggia nebo Velázqueze. Mimo jiné je zde i originální sbírka hudebních nástrojů firmy Stradivarius a další kolekce nábytku, porcelánu a mnoho dalšího.

Královská zbrojnice a lékárna

Velmi zajímavá je královská zbrojnice, která v životní velikosti ukazuje brnění od 15. století. Mimo jiné tady najdete i zbroj králů Karla V. a Filipa II. Pozornost si zaslouží i královská lékárna.

Královský palác je součástí Národního dědictví (Patrimonio Nacional). Každou středu večer je vstup do něj zdarma, ale v tuto dobu se u vchodu tvoří obrovské fronty a i interiéry jsou přeplněné turisty. Proto je mnohdy lepší zaplatit cenově velmi přijatelné vstupné a krásy paláce si užít v klidu.